czwartek, 16 czerwca 2016

Etap

Kończy się rok szkolny. Ten był szczególny, ponieważ moi synowie kończą pewien etap swojej edukacji. Młodszy kończy podstawówkę, starszy gimnazjum.


 Po naszej przeprowadzce do Polski start w polskiej szkole był trudny. Choć obaj mówili dobrze po polsku, to czytania i pisania musieli się nauczyć. 


Pierwszą lekturą w gimnazjum u mego syna była " Antygona". Nigdy nie zapomnę, jak czytaliśmy ją razem ( syn stronę, ja trzy), jak ciężko było tłumaczyć kto, co i dlaczego ? To dopiero była przeprawa!
Młodszy często przy czytaniu zatrzymywał się i pytał np. co znaczy słowo " szlochać".. 
Zdażały się też sytuacje humorystyczne. Kiedyś syn miał trudność z rozróżnieniem i wypowiadaniem  ć i cz i zamiast " ciecz" wyszedł  " cieć" lub wysłany po tasiemkę przynosił taśmę klejącą ( bo tasiemka to zdrobnienie od taśmy :) ).


Zaraz wakacje, a po nich kolejny rozdział w ich życiu. Ale te pierwsze lata tu w Polsce będą w ich pamięci wyryte najbardziej. Bo te emocje, stres, obawy i nadzieje pozostaną  pierwsze i szczególne.

4 komentarze:

 1. Przebojowo, ale dajecie radę. Hafty świetne, jak zwykle.
  Teraz to już tylko lepiej będzie i byle do przodu.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak trochę zawodowo interesuję się, jaką szkołę wybrał sobie starszy syn? Możliwości ma dużo...
  Drobne hafty są pięknym tłem tej szkolnej opowieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Syn jest bardzo ambitny i praktycznie zaplanował już, co w życiu będzie robił.. a ma dopiero 14 lat( jest młodszy od kolegów z klasy). Kończy gimnazjum na czwórkach. Planuje studia, więc wybrał liceum. Mam nadzieję, że dostanie się tam, gdzie chce.

   Usuń